Terenska nastava studenata stručnog studija zavoda za OTM

TERENSKA NASTAVA STUDENATA STRUČNOG STUDIJA ZAVODA ZA ORGANIZACIJU, TEHNOLOGIJU I MENADŽMENT

U okviru kolegija Organizacija građenja I stručnog redovitog studija studenti su s predmetnim nastavnicima bili u obilasku gradilišta nove zgrade Građevinskog fakulteta Osijek. Posjet je organiziran 8. svibnja 2013. godine i zamišljen kao dio nastave u kojem studenti sami kreiraju nastavne sadržaje tako da u suradnji s voditeljima gradilišta na licu mjesta komentiraju i diskutiraju o svim elementima procesa građenja te problematikama s kojima se inženjeri susreću u praksi.

Glavni izvođač radova je tvrtka Gradnja d.o.o. čiji su djelatnici, voditeljica Mirjana Glavaš, ing.građ. i inženjeri Senka Alić, dipl.ing.građ. i Dario Malenica, dipl.ing.građ. pripremili kratko predavanje i obilazak gradilišta. Studenti su vidjeli shemu uređenja gradilišta i zakonski propisanu dokumentaciju koju izvođač mora imati na gradilištu, pokazana im je građevinska knjiga u kojoj su studenti vidjeli stvarne primjere izračuna količina izvedenih radova s pripadajućim skicama te građevinski dnevnik. Voditeljica gradilišta Mirjana Glavaš, ing.građ. u razgovoru sa studentima objasnila je način ispunjavanja građevinskog dnevnika i osvrnula se na elemente zaštite na radu te uputila studente u specifičnosti operativnih poslova i dotičnog gradilišta.

Inženjeri Senka Alić, dipl.ing.građ. i Dario Malenica, dipl.ing.građ. kratko su studente upoznali s tehnologijom izvođenja SCC betona koji se izvodi na gradilištu i posebnim uvjetima postavljanja oplate za vidne betone. S obzirom na vrlo specifične tehnologije inženjeri su ukazali i na problematiku s kojom su se susreli te na veliko zanimanje studenata odgovarali na brojna pitanja i diskutirali sa studentima.

Na kraju posjeta gradilištu studenti su obišli samo gradilište te su bili u prilici vidjeti pripremu i postavljanje oplate za vidne betone, pripremu i postavljanje armature te betoniranje jednog segmenta glavnog nosača SCC betonom.

pripremila

Martina Španić, dipl.ing.građ.