NOĆ KNJIGE NA GRAFOSU 2021.

Program

Jubilarna, deseta Noć knjige posvećena je ljekovitoj moći knjiga i čitanja, a zaštitno lice je pripovjedačica Knjiguška.
Nažalost, i ove smo godine program morali prilagoditi epidemiološkim mjerama pa se nećemo moći družiti uživo. Međutim, za studente i djelatnike GRAFOS-a Knjižnični je odbor pripremio nekoliko aktivnosti u kojima mogu sudjelovati, a video će biti javno dostupan svima koji vole poeziju i romantične ljubavne priče.
PROGRAM:
1. Preporuči knjigu
U Godini čitanja pozivamo Vas da nam preporučite knjigu - knjigu koja vas je oduševila, zaokupila, promijenila ili vas je samo dobro zabavila i opustila.
Na stolu ispred studentske službe i u Legere klubu pripremili smo kutiju i papiriće na koje trebate napisati naslov i autora knjige i ubaciti u kutiju. Prikupljat ćemo vaše preporuke do četvrtka, 22. travnja i na kraju objaviti listu knjiga koje su ostavile trag, probudile emocije ili vas potaknule na razmišljanje.
2. I riječ pričom postade
Storytelling ili pričanje priča je nešto što svi radimo cijeli život. Međutim, prava, dobra priča mora imati veze s temom o kojoj govorite i poantu, odnosno ključnu poruku koju čitatelj treba zapamtiti. Treba imati strukturu kako bi se lakše pratio tijek priče i bolje uočila bit.
Pokušajmo zajedno napisati priču. Na ploču u Legere klubu napisali smo naslov i prvu rečenicu, tek da vam damo početni impuls. Daljnji tijek priče određujete vi – tko želi i ima ideju, neka dopiše sljedeću rečenicu, netko drugi sljedeću i tako dok ne privedemo priču kraju.
3. Terapija stihom - video poezije i glazbe
Premda su mnogi pjesnici svoje najpoznatije pjesme sastavili na vrhuncu očaja (ili možda baš zato), dokazano je da čitanje i pisanje poezije ima terapijski učinak, pozitivno djeluje na psihu, smanjuje stres i pomaže u izražavanju osjećaja.
Predstavljamo vam stoga našu KNJIGUŠKU, “pripovjedačicu, ljekovitih priča krojačicu, iscjeliteljicu staroga kova što za svaku boljku nudi čarobna slova!“ Knjiguška ima posebnu poslasticu za sve romantičare – ljubavne priče velikih ruskih pjesnika Konstantina Simonova i Sergeja Jesenjina i prekrasne stihove koje su posvetili svojim muzama i time ostavili trag u vječnosti.
U videu sudjeluju studenti Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka. Beskrajno smo zahvalni na suradnji i njima i njihovim mentorima, magistri Seleni Andrić i maestru Mladenu Tutavcu, koji je uz to i snimio i montirao video.
Video poezije i glazbe bit će od petka, 23. travnja, dostupan na Facebook stranici Knjižnice GRAFOS i na YouTube kanalu Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek.