Novo izdanje GrAFOS-a!

Markulak, D.; Zovkić, J.; Kraus, I.: Građevinske konstrukcije u zgradarstvu

Upravo je iz tiska izašlo novo izdanje  Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek, sveučilišni udžbenik Građevinske konstrukcije u zgradarstvu. Autori su ovog jedinstvenog udžbenika, u kojemu se "konstrukcije promatraju kao osnovna i nedjeljiva kategorija, a tek onda se prikazuju specifičnosti određenih materijala",  profesori Damir Markulak, Jurko Zovkić i Ivan Kraus.

Knjiga sadrži predgovor i trinaest osnovnih poglavlja, od kojih su u dvama posljednjima detaljno obrađeni primjeri numeričkih proračuna čelične, odnosno armiranobetonske zgrade. Središnji dio knjige donosi brojne atraktivne slike i tablice, a na kraju svakog poglavlja nalazi se popis korištene literature.

Udžbenik obrađuje široko područje projektiranja građevinskih konstrukcija od svih relevantnih građevinskih materijala - betona, čelika, drva, ziđa, aluminija te spregnute konstrukcije čelik-beton. Ovakav konceptualni pristup vođen je trenutačnim zahtjevima tržišta i željom za promjenom uvriježenog obrazovnog sustava, kako bi se izbjeglo tumačenje materije iz aspekta uske specijalnosti projektiranja konstrukcija koje podrazumijevaju korištenje jednog građevinskog materijala. Uz navedenu specifičnost publikacije, treba istaknuti i korištenje suvremenih literaturnih znanstvenih izvora i relevantnih normi iz obrađivanog područja, što je vrlo korisno ne samo studentima građevinskih i arhitektonskih fakulteta, nego i inženjerima iz prakse.