Programi i aktivnosti

 

Jedan klik + jedno pravo stablo = jedna velika šuma

Povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša (5. lipnja) i Svjetskog dana borbe protiv stvaranja pustinja i suše (17. lipnja), knjižnica GrAFOS pridružila se ekološkoj akciji pod nazivom "Rezolucija Zemlja". Jednim klikom dobivate certifikat i koordinate lokacije stabla koje će biti posađeno.

Novo priznanje Knjižnici za sudjelovanje u humanitarnom projektu Plastičnim čepovima do skupih lijekova.

U sklopu programa Zelene knjižnice, knjižnica Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek organizira izložbe, predavanja, radionice te obilježava važne ekološke datume. U 2023. godini nastavilo se sudjelovanje u projektu pod nazivom Plastičnim čepovima do skupih lijekova.

U sklopu programa Zelene knjižnice, knjižnica Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek organizira izložbe, predavanja, radionice te obilježava važne ekološke datume. U 2022. godini nastavilo se sudjelovanje u projektu pod nazivom Plastičnim čepovima do skupih lijekova, u koji se knjižnica uključila 2019. godine. Nositelj projekta je Udruga obloljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL).

22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje te se povodom toga organizirala predaja doprinosa za Udrugu oboljelih od leukemije i limforma Hrvatske, s ciljem osviještavanje važnosti zbrinjavanja reciklažnih ambalaža.

U sklopu programa Zelene knjižnice, knjižnica Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek organizira izložbe, predavanja, radionice te obilježava važne ekološke datume. U 2021. godini nastavilo se sudjelovanje u projektu pod nazivom Plastičnim čepovima do skupih lijekova, u koji se knjižnica uključila 2019. godine. Nositelj projekta je Udruga obloljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL).

 

Povodom Svjetskog tjedna zelene gradnje, koji se obilježavao od 21. do 25. travnja 2021. godine, knjižnica je pripremila izložbu odabranih naslova iz knjižničnog fonda.

Kao zelena knjižnicakoja i inače promiče ekološke teme i nastoji educirati i poticati studente na ekološki prihvatljivo ponašanje, temu Mjeseca hrvatske knjige povezali smo sa Svjetskim tjednom zelene gradnje koji je bio nešto ranije, od 21. do 25. rujna. U auli Fakulteta postavili smo izložbu o održivoj gradnji Zeleni materijali za održivi planet, predstavljajući tekstom i slikom odabrane primjere biofilnog projektiranja, samoodrživih kuća, konstrukcija od recikliranih materijala i ozelenjavanje krovova u projektima ekološke arhitekture.

Osamnaestog listopada organiziran je posjet OPG-u Čudesna šuma u Bilju, eko-imanju Maria Romulića, poznatog i priznatog osječkog fotografa, na kojemu se bavi organskom, eko proizvodnjom voća i povrća po principima biodinamičkog uzgoja. Dvadesetak studenata i djelatnika Fakulteta imalo je priliku čuti puno zanimljivih i korisnih informacija o ekološkom uzgoju hrane, revitalizaciji zemljišta, permakulturi i bioraznolikosti.

Najpopularniji hrvatski meteorolog Zoran Vakula bio je gost Mjeseca hrvatske knjige na GRAFOS-u 19. listopada. 2020. godine i brojnim studentima održao zanimljivo predavanje KLIMAmo se! o meteorologiji, klimatskim promjenama i globalnom zatopljenju te što sami možemo učiniti za zdraviji planet.

U sklopu predavanja održali smo izazov „Održi drvo“, kojim smo izazvali studente druge godine sveučilišnog preddiplomskog studija Građevinarstvo da preuzmu i njeguju mlado stabalce lipe i sačuvaju ga za sljedeću generaciju kojoj će ga predati sljedeće godine. Oni će ga pak njegovati za sljedeću generaciju ili, ako bude dovoljno veliko za sadnju, posaditi iza Fakulteta. Studentica Petra Jagnjić dobrovoljno se javila kao prva čuvarica lipe.

U ponedjeljak, 26. listopada, održali su predavanje dr. sc. Ivan Ambroš, direktor Centra kompetencija d. o. o. za istraživanje i razvoj iz Vinkovaca i dr. sc. Josip Faletar, predsjednik Uprave Spačve d. d. Vinkovci. Predavanje Raspolaganje drvnom sirovinom u Vukovarsko-srijemskoj županiji, "zemlji hrasta", sjajno se uklopilo u temu ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige i moto Razlistaj se!

Za studente sveučilišnog diplomskog studija Građevinarstvo organizirali smo prikazivanje filma Beskonačna sreća. Ovaj dugometražni dokumentarni film na originalan način prezentira "najbolju rezidencijalnu zgradu na svijetu”, slavnu 8 Tallet (Osmicu), smještenu u predgrađu Copenhagena. Projektirao ju je nagrađivani arhitekt Bjarke Ingels, a inspirirana je upravo konceptom permakulture.

Mjesec hrvatske knjige na GRAFOS-u zaključili smo 9. studenog sadnjom mladog drveta crvenolisnog javora koje je Knjižnični odbor donirao Fakultetu.

Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) pokrenula je 2013. godine projekt pod nazivom Plastičnim čepovima do skupih lijekova u koji se naša knjižnica uključuje s početkom 2019. godine. Sakupljajući plastične čepove činimo dobro za okoliš, a ujedno činimo i hvalevrijedno humanitarno djelo. Od sredstava dobivenih prikupljanjem ove vrijedne sirovine, Udruga nabavlja skupe lijekove oboljelima od teških malignih bolesti.

Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša Knjižnični je odbor organizirao predavanje "Tradicijska kuća Slavonije i Baranje". Zanimljivo i poučno predavanje održale su izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar Vicković i doc. dr. sc. Dina Stober pred 70-ak studenata i nastavnika Fakulteta te  8 studenata i nastavnika s Građevinskog fakulteta u Subotici.

Povodom Svjetskog tjedna zelene gradnje u auli Fakulteta postavili smo izložbu o održivoj gradnji Zeleni materijali za održivi planet, predstavljajući tekstom i slikom odabrane primjere biofilnog projektiranja, samoodrživih kuća, konstrukcija od recikliranih materijala i ozelenjavanje krovova u projektima ekološke arhitekture. Na početku predavanja voditeljica Knjižnice Vesna Zobundžija ukratko je, uz prezentaciju, predstavila projekt Zelene knjižnice i pojasnila zašto je Knjižnica GrAFOS-a zelena knjižnica.

U subotu, 9. studenog 2019. godine, na inicijativu Zelene knjižnice GRAFOS-a, studenti i djelatnici Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek uključili su se u akciju sadnje drveća u osječkom kampusu. Sadnju je organizirala građanska inicijativa Patuljasta rapsodija u suradnji sa Sveučilištem, a glavni je koordinator sadnje bila Alka Turalija, stručna suradnica na Fakultetu za agrobiotehničke znanosti. Djelatnici i studenti Fakulteta, predvođeni svojim knjižničarkama, posadili su ispred Fakulteta stablo ginka, a uz parkiralište i srebrnolisni javor.

Zelena knjižnica

Zelena knjižnica je projekt Društva bibliotekara Istre, započet u ožujku 2011. godine, kojemu je cilj edukacija javnosti i širenje svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša.

Izraz zelena knjižnica najčešće se upotrebljava u značenju zgrade, koja je projektirana i izgrađena tako da u najmanjoj mogućoj mjeri nepovoljno utječe na okoliš (održiva u smislu građevnoga materijala, primjene energetski učinkovitih mjera i uporabe obnovljivih izvora energije, kao i odgovornoga postupanja s otpadom). Drugo se značenje odnosi na knjižnične programe i usluge, usmjerene na razvoj zelene pismenosti, odnosno jačanje svijesti i informiranosti o održivom društvu i zaštiti okoliša.

U sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, na Građevinskom fakultetu Osijek organiziran je stručni skup 24sata za održivu gradnju. Drugog dana Skupa, 24. travnja 2018., Knjižnica se uključila u program prezentacijom o zelenim knjižnicama i time se pridružila projektu Zelena knjižnica. Ekološke knjižnične programe planira ostvarivati kroz široku lepezu aktivnosti: predavanja, radionice, predstavljanja knjiga, tematske izložbe te oblikovanje tematskih zbirki knjižnične građe.

U sklopu Skupa održano je i predavanje za studente arhitekture i urbanizma, prof. dr. sc. Tatjane Aparac-Jelušić o arhitekturi knjižnica - Izazovi izgradnje novih prostora za sveučilišne knjižnice, s posebnom osvrtom na potrebu zelene gradnje i očuvanja okoliša.