ADVENT NA GRAFOSU 2021.
MALA SLOBODNA KNJIŽNICA GRAFOS-a
Knjižnica Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek uključila se u obilježavanje Godine čitanja već na samom početku 2021. godine postavljanjem police sa slobodno dostupnim knjigama u svom Legere klubu. Studenti su dobro prihvatili ovaj oblik razmjene i posudbe i knjige se zaista čitaju u samom klubu, posuđuju, vraćaju ili zamjenjuju drugima. Međutim, ova je usluga bila dostupna samo studentima i djelatnicima našeg Fakulteta. Stoga smo odlučili uključiti se u pokret Male slobodne knjižnice Hrvatske i u Godini čitanja, ali i u godini kada naš Fakultet slavi 45 godina od osnutka, sami izraditi i postaviti kućicu u „dvorište“ Fakulteta, u kampusu, kako bi svim studentima i djelatnicima Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku omogućili slobodnu razmjenu knjiga. Inicijativu Knjižnice povezali smo s radionicama upoznavanja svojstava i primjene različitih građevnih materijala koje sa studentima druge godine stručnog studija Građevinarstva vodi mr. Siniša Maričić, dipl. ing. građ. U sklopu radionice Osjeti materijale! - radionica III, studenti: David Soldo, Korana Čulić, Antun Grubišić, Matej Imrović, Ivan Ojvan, Marin Gelo i Andrej Svirac, sa svojim su mentorom dizajnirali i izradili malu drvenu knjižnicu koja oblikom i bojama prati posebnu konstrukciju GRAFOS-a. Kućica je završena i postavljena uoči božićnih blagdana, na dar svim studentima osječkog sveučilišta. Prvi donator knjiga za kućicu bila je poznata osječka knjižara Nova, a nadamo se da će korisnici naše Male slobodne knjižnice poštivati geslo: Uzmi knjigu! Pročitaj knjigu! Podijeli knjigu! Donesi knjigu! pa zaista i donijeti pročitane knjige kako bi ih drugi mogli koristiti.
Malu slobodnu knjižnicu GRAFOS-a odmah smo prijavili za katalog i interaktivnu kartu Malih slobodnih knjižnica Hrvatske, gdje je registirano već više od stotinu kućica sa slobodno dostupnim knjigama. Možemo se pohvaliti da smo prva visokoškolska ustanova u Hrvatskoj koja se uključila u ovaj hvalevrijedan projekt!
MJESEC HRVATSKE KNJIGE NA GRAFOSU 2021.
U fokus ovogodišnje manifestacije Mjeseca hrvatske knjige stavljeni su hrvatski autori, odnosno hrvatska knjiga, pa tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto Ajmo hrvati se s knjigom!
Knjižnični odbor i Knjižnica GRAFOS-a pripremili su tim povodom bogat program. Budući da zbog epidemioloških mjera nismo mogli organizirati događanja na koja bi bio pozvan veći broj ljudi i šira javnost, program smo ograničili na predavanja i promocije knjiga naših autora i naših, fakultetskih izdanja.
Selfie kutak nije mogao izostati ni ove godine - u Kreativnoj kocki u auli Fakulteta opremili smo "hrvačko borilište" i pozvali studente da se kostimiraju, slikaju i pošalju fotografije na Facebook stranicu Knjižnice.
Predstavljanja knjiga
Održali smo pet predstavljanja knjiga:
Nakon posljednjeg predstavljanja knjige, izv. prof. dr. sc. Ivana Šandrk Nukić provela je s prisutnima kratki Kahoot kviz s temom poznavanja zelene gradnje. Matko Opačak, student druge godine diplomskog studija Organizacija, tehnologija i menadžment građenja, osvojio je posebnu nagradu: dobio je na čuvanje i brigu stabalce lipe koje mu je predala studentica Petra Jagnjić koja je drvo njegovala proteklih godinu dana.
Predavanja
Voditeljica knjižnice Vesna Zobundžija održala je predavanja, odnosno predstavljanja knjižnice brucošima građevinarstva i arhitekture, Upoznaj svoju knjižnicu.
Održana su i dva iznimno zanimljiva i dobro posjećena predavanja sa psihološkom tematikom, vrlo poučna i korisna studentima koji se pripremaju za svijet rada i javnih nastupanja, predstavljanja potencijalnim poslodavcima i stvaranja novih životnih navika:
Dinko Pleša & Izabela Pleša (Kognitivna muza): Uhvati se ukoštac s knjigom ili: Kako stvoriti naviku čitanja?
Gabrijela Kišiček: Važnost govorničkih vještina u razvoju karijere.
Dan hrvatskih knjižnica 11. studenog
Na Dan hrvatskih knjižnica, voditeljica knjižnice, Vesna Zobundžija održala je predavanje, odnosno predstavljanja knjižnice brucošima Upoznaj svoju knjižnicu.
U Legere klubu upriličili smo već tradicionalnu podjelu rokovnika i bilježnica zainteresiranim studentima koja je, jednako tradicionalno, izazavala ogroman interes i odobravanje studenata.
Posljednjega dana MHK na GRAFOS-u podijelili smo nagrade studentima koji su sudjelovali u aktivnostima MHK na GRAFOS-u: Petri Jagnjić, koja je proteklu godinu čuvala i njegovala stablo lipe i Željki Lešić, koja je ilustrirala plakate i objave - svakoj po mirisna svijeća i bon od 150 kn u pizzeriji Strossmayer2, a Dominiku Klanjščeku i Filipu Grgiću, studentima koji su dobili najviše lajkova za svoju fotografiju iz selfie kutka, pobjednički pojas i bon od od 150 kn u istoj pizzeriji!
NOĆ KNJIGE NA GRAFOS-u 2021.
Jubilarna, deseta Noć knjige bila je posvećena ljekovitoj moći knjiga i čitanja, a zaštitno je lice bila simpatična pripovjedačica Knjiguška. Nažalost, i ove smo godine program morali prilagoditi epidemiološkim mjerama pa se nismo mogli družiti uživo. Međutim, za studente i djelatnike GRAFOS-a Knjižnični je odbor pripremio nekoliko aktivnosti u kojima su mogli sudjelovati.Budući da je 2021. godina proglašena Godinom čitanja, pozvali smo studente i djelatnike Fakulteta da preporuče jedni drugima knjigu - knjigu koja ih je oduševila, zaokupila, promijenila ili samo dobro zabavila i opustila. Na dva mjesta na Fakultetu postavili smo kutije u koje su ljubitelji knjiga ubacivali papiriće s naslovima koje žele preporučiti. Na sam Svjetski dan knjige, 23. travnja, kada se obilježava i Noć knjige, objavili smo na mrežnoj stranici knjižnice i na društvenim mrežama Facebooku i Instagramu popis od 34 knjige koje su ostavile trag, probudile emocije ili potaknule na razmišljanje.
Sljedeću aktivnost nazvali smo I riječ pričom postade. Storytelling ili pričanje priča je nešto što svi radimo cijeli život. Međutim, prava, dobra priča mora imati veze s temom o kojoj se piše i poantu, odnosno ključnu poruku koju čitatelj treba zapamtiti. Treba imati strukturu kako bi se lakše pratio tijek priče i bolje uočila bit. Pokušali smo navesti studente, barem one koji redovito borave u našem Legere klubu, da zajedno napišu priču. Na ploču smo, tek da damo početni impuls, napisali naslov i prvu rečenicu. Daljnji tijek priče odredili su studenti koji su dopisivali po jednu ili dvije rečenice i tako trebali privesti priču do kraja. “Priča” je također objavljena, iako baš nije zadovoljavala kriterije koji su zadani na početku.
Noć knjige na GRAFOS-u okrunili smo video uratkom koji smo namijenili svima koji vole poeziju i glazbu i u skladu s temom Noći knjige nazvali ga Terapija stihom. Premda su mnogi pjesnici svoje najpoznatije pjesme sastavili na vrhuncu očaja (ili možda baš zato), dokazano je da čitanje i pisanje poezije ima terapijski učinak, pozitivno djeluje na psihu, smanjuje stres i pomaže u izražavanju osjećaja.Angažirali smo stoga Knjigušku, “pripovjedačicu, ljekovitih priča krojačicu, iscjeliteljicu staroga kova što za svaku boljku nudi čarobna slova!“ da pročita romantične ljubavne priče velikih ruskih pjesnika Konstantina Simonova i Sergeja Jesenjina. Priče i prekrasne stihove koje su posvetili svojim muzama pročitali su studenti Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka Mateja Tustanovski i Petar Sekelez. Mladi glumci imali su i glazbenu pratnju, također studente Akademije, Domagoja Rodića na bisernici i Ivana Antičevića na bugariji. Duboko smo zahvalni na suradnji i njima i njihovim mentorima, magistri Seleni Andrić i maestru Mladenu Tutavcu, koji je bio i glavni meštar za snimanje i montiranje videa. Video poezije i glazbe dostupan je na Facebook stranici Knjižnice GRAFOS i na YouTube kanalu Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek:
https://www.youtube.com/watch?v=wESyOxf3Jgs
MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA (11. do 17. ožujka)
MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave 'Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika' iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tako Mjesec hrvatskoga jezika logično zaokružuje priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.
Već tradicionalno, u čitaonici iznad stolova vise „oblaci“ s odabranim primjerima pravopisnih i gramatičkih pogrešaka i pravilnim rješenjima.
Tijekom trajanja Mjeseca hrvatskoga jezika objavljivali smo na Facebook stranici knjižnice postere s primjerima jezičnih pogrešaka studenata koje su izdvojili naši profesori kao najčešće te zanimljive izraze i stručne termine s objašnjenjima koje smo preuzeli iz Jezičnog savjetnika Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Strune, terminološke baze hrvatskoga strukovnog nazivlja.
MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGOM (14. veljače)
2021. -GODINA ČITANJA