Sveučilišni prijediplomski studij Građevinarstvo

Obvezni

Godina / Semestar

1.godina / 2.semestar

Bodovna vrijednost i način izvođenja nastave

ECTS koeficijent opterećenja studenata

Broj sati (P+V)

45+30

1. OPIS PREDMETA

1. 1. Ciljevi predmeta

Ovladati osnovnim definicijama, veličinama i metodama rješavanja zadaća u statici te tako steći teorijska i praktička znanja o ponašanju i postupcima proračuna statički određenih zadaća. Prepoznati statički određenu zadaću, po potrebi je skicirati i primijeniti odgovarajuću metodu rješavanja. Kvalitetno se pripremiti za nadolazeće temeljne i stručne predmete.

1. 2. Uvjeti za upis predmeta

Poznavati elemente linearne algebre, diferencijalni i integralni račun, trigonometriju te elemente fizike i nacrtne geometrije.

1. 3. Očekivani ishodi učenja za predmet

Nakon uspješno završenog predmeta student će moći:

1. Definirati i objasniti osnovne teoreme i aksiome u mehanici, pojam sile, momenta i sprega sila te primijeniti osnovne elemente vektorskog računa za silu i moment. Analitički riješiti rezultantu i rastavljanje sila te reducirati sustav sila i momenata u točku.

2. Postaviti i riješiti sustav jednadžbi ravnoteže te izračunati sile za točku i tijelo u prostoru i ravnini.

3. Objasnti i primijeniti osnovne elemente grafostatike na sastavljanje sustava sila i momenata, rastavljanje sile te na neke zadaće ravnoteže u ravnini.

4. Definirati i izračunati položaj težišta, crte, plohe i tijela u ravnini i prostoru, analitički i grafički.

5. Definirati i izračunati reakcije i unutrašnje sile u presjecima punih konstrukcijskih sustava te nacrtati dijagrame unutrašnjih sila.

6. Definirati i izračunati sile u osloncima i presjecima kao i geometriju poligonalnih, paraboličnih i hiperboličnih lančanica.

7. Primijeniti načelo virtualnog rada kroz planove pomaka u kinematici i fizikalne modele na određivanje sila u osloncima te unutrašnjih sila u presjecima punih konstrukcijskih sustava.

8. Definirati i izračunati aktivne i pasivne sile odgovora kao i koeficijente trenja kod zadaća trenja klizanja, kotrljanja i užeta.

1. 4. Sadržaj predmeta

Osnovne definicije i veličine, (ad.1.). Sila i moment sile, spreg sila, Varignon-ov teorem, redukcija sile na točku, (ad.1.). Analitičko sastavljanje sila, (ad.1.). Analitičko rastavljanje sila na komponente, (ad.1.). Analitički uvjeti ravnoteže, (ad.2.). Elementi grafostatike za sustav sila u ravnini, (ad.3.). Analitičko i grafičko određivanje težišta, (ad.4.). Statika krutih tijela, mehanički sustavi, jednostavni konstrukcijski sustavi i opterećenja, (ad.5.). Unutrašnje sile u presjecima i dijagrami unutrašnjih sila punih konstrukcijskih sustava, (ad.5.). Proračun lančanica, (ad.6.). Virtualni rad, (ad.7.). Trenje, (ad.8.).

1. 5. Vrste izvođenja nastave

X   predavanja

seminari i radionice

X   vježbe

obrazovanje na daljinu

terenska nastava

X    samostalni zadatci

multimedija i mreža

X    laboratorij

X    mentorski rad

ostalo

1. 6. Komentari

1. 7. Obaveze studenata

Redovito pohađanje nastave predavanja i vježbi, predan uredan i točan samostalni program, polaganje ispita.

1. 8. Praćenje rada studenata

Pohađanje nastave

Aktivnost u nastavi

Seminarski rad

Eksperimentalni rad

Pisani ispit

(2,0)

Usmeni ispit

(1,0)

Esej

Istraživanje

Kontinuirana provjera znanja

3,0

Referat

Praktični rad

Portfolio

1. 9. Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu

U sklopu vježbi studenti pišu dva kolokvija. Student može kolokvirati cijeli predmet te dobiti konačnu ocjenu prema ukupnom broju bodova (%), ili djelomično, odnosno, steći uvjet za usmeni ispit. Najveći broj bodova (%) po kolokviju je 50, odnosno ukupno 100. Od ukupnog broja bodova (%) iz kolokvija vrijedi: 50-54,9% - uvjet za usmeni, 55-62,9% - dovoljan (2), 63-69,9% - dobar (3), 70-84,9% - vrlo dobar (4), 85-100% - izvrstan (5). Student ispit može polagati kroz pismeni i usmeni ispit. Položen pismeni ispit je s najmanje 50%, a ocjene pismenog ispita vrijede kao i na kolokvijima. Uz uvjet da je ocjena usmenog ispita pozitivna, konačna ocjena je prosječna ocjena pismenog i usmenog ispita.

1. 10. Obavezna literatura

Mehanika I – Statika, A. Jurić, Građevinski fakultet Osijek, 2006. - sveučilišni udžbenik.

1. 11. Dopunska literatura

Grafomehanika – primjena u statici i kinematici, A. Jurić, Đ. Matošević, J. Zovkić, GF Osijek, 2007.

Mehanika I - Ž. Nikolić, Građevinsko-arhitektonski fakultet u Splitu, Split 2009,

Statics and Dinamics – A. Ruina and R. Pratap, Oxford University Press, 2002.

Statics - F.P. Beer, E.R. Johnston, Jr., McGraw, Hill Publishing Company, New York, 1988.;

Statics - J.L. Meriam, John Wiley & Sons, Inc., New York, 1975.

1. 12. Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija

Kontinuirana provjera znanja kroz predavanja i vježbe.

2. POVEZIVANJE ISHODA UČENJA, NASTAVNIH METODA I PROCJENA ISHODA UČENJA

2. 1. Nastavna aktivnost

2. 2. Aktivnost studenta

2. 3. Ishod učenja