Stručni diplomski studij Građevinarstvo – smjer Vođenje građenja, nadzor i održavanje građevina

Financije u graditeljstvu (SPEC-DIPL)

FINANCIJE U GRADITELJSTVUOznaka: I-02
Nositelj prof.dr.sc. ZLATKO LACKOVIĆ
Asistenti
Studijski program Specijalistički diplomski stručni studij
Status predmeta Obvezni
Godina 1.
Način izvođenja nastave: P + V + S = 15 + 13 + 2
ECTS 4,0

Ciljevi predmeta
Ovladati sa makro i mikro financijskim sustavom u graditeljstvu kao i oblicima plaćanja i osiguranja plaćanja. Uz to upoznati načine utvrđivanja ekonomske učinkovitosti investicijskih projekta ( elaborati i studije )

Uvjeti za upis predmeta
Nema

Očekivani ishodi učenja za predmet
  • Upoznati poslovno i javno financiranje.
  • Obavljati platni promet, osobito bezgotovinski.
  • Služiti se instrumentima osigranja plaćanja u graditeljstvu.
  • Poznavati vrijednosne papire.
  • Poznavati osnove investicijskih elaborata i studija.

Sadržaj predmeta
Javno i poslovno financiranje u graditeljstvu. Gotovinsko i bezgotovinsko plaćanje. Osiguranje plkaćanja i financijski instrumenti. Projektno financiranje. Investicijske studije i elaborati.

Vrste izvođenja nastave
x predavanja
x seminari i radionice
  vježbe
  obrazovanje na daljinu
  terenska nastava
  samostalni zadaci
  multimedija i mreža
  laboratorij
  mentorski rad
  ostalo

Obveze studenata
Prisustvo na nastavi, seminar, kolokvij i ispit.

Praćenje rada studenta
Pohađanje nastave 1,0
Aktivnost u nastavi 0,25
Seminarski rad 1,0
Pismeni ispit 1,0
Usmeni ispit 0,25
Istraživanje 0,5

Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu

Kolokviji
Tijekom semestra predviđena su dva (1-2) kolokvija. Kolokviji se održavaju nakon što se obrade pripadajuće nastavne cjeline, a točan datum oba kolokvija određuje se početkom semestra. Kolokviji se polažu pismeno. Kolokvij se smatra položenim ukoliko je student ostvario 50% ili više točnih odgovora. Uvjet za pristupanje drugom kolokviju jest činjenica da je student pisao prvi kolokvij, bez obzira na ostvaren rezultat. Kolokviji se sastoje od teorijskih pitanja. Ovisno o pitanju, studenti odgovaraju na pitanja samostalnim upisivanjem odgovora na pitanje, zaokruživanjem ponuđenih odgovora ili nadopunjavanjem napisanih tvrdnji. Kod pitanja sa zaokruživanjem odgovora moguće je da je točno više od jednog ponuđenog odgovora. Sva pitanja boduju se s najviše tri (3) boda pa je na svakom kolokviju moguće ostvariti ukupno 45 bodova.

1. Nužni uvjeti za oslobađanje od ispita i upis ocjene
Nužni uvjeti da student može biti oslobođen ispita su:

• ispunjene gore navedene Obveze studenata
  • položena oba kolokvija.

Ukoliko student zadovoljava oba nužna uvjeta može biti oslobođen polaganja ispita i dobiti konačnu ocjenu ukoliko prijavi ispit na prvom ispitnom roku. U tom slučaju konačna ocjena izračunava se kako slijedi:

• 1. kolokvij - do 45 bodova
  • 2. kolokvij - do 45 bodova.

Prisutnost predavanjima i seminarima - do 5 bodova, prezentiran seminarski rad - do 5 bodova, ukupno - do 100 bodova.

Ocjene:
Dovoljan (2) ..................... 50 - 60 bodova
Dobar (3) ......................... 61 - 70 bodova
Vrlo dobar (4) .................. 71 - 85 bodova
Izvrstan (5) ...................... 86 - 100 bodova

Ukoliko student nije zadovoljan predloženom ocjenom, a ispunio je nužne uvjete za oslobađanje od ispita, može na prvom ispitnom roku pristupiti samo usmenom ispitu. Alternativno, može prijaviti i polagati ispit na bilo kojem ispitnom roku i time zanemariti svoj uspjeh sa kolokvija.

)

Obvezatna literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
  • Veselica, V: Financijski sustav u ekonomiji, Inženjerski biro, Zagreb,1995.
  • Čulo, K. :Ekonomika investicijskih projekata, Građevinski fakultet Osijek, 2010.

Dopunska literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)
  • Medanić, B. i dr.: Neki aspekti financiranja i financijskog odlučivanjau građevinarstvu,Građevinski fakultet Osijek, 2005.
  • Lacković, Z.: Financije u graditelstvu, pripreme za predavanja, Građevinski fakultet Osijek, 2009.

Broj primjeraka obvezatne literature u odnosu na broj studenata koji trenutačno pohađaju nastavu na predmetu
Naslov Broj primjeraka Broj studenata
Financijski sustav u ekonomiji 1 20
Ekonomika investicijskih projekata 2 20

Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija
Postupak praćenja kvalitete s ciljem osiguranja stjecanja definiranih ishoda učenja provdi se kroz:
  • Validaciju ishoda učenja koja se provodi putem redovitog prikupljanja povratnih informacija od strane studenata o tome da li se određeni ishodi učenja postižu i da li su svi ishodi pokriveni (analiza studentske ankete o kvaliteti nastavnika, posjećenost i komunikativnost na predavanjima kao i analiza individualnih/grupnih seminarskih radova)
  • Verfikaciju studija prema ishodima učenja koja se provodi kroz analizu veze između ishoda učenja, metoda poučavanja i ispitivanja znanja studenata na razini studijskih programa. Uključuje i procjenu kako zadani ishodi učenja utječu na opterećenje studenata.