Posjet Odjelu transporta i građevinske mehanizacije poduzeća Osijek-Koteks d.d.

POSJET ODJELU TRANSPORTA I GRAĐEVINSKE MEHANIZACIJE PODUZEĆA OSIJEK-KOTEKS D.D.

Studenti I godine sveučilišnog diplomskog studija – smjer Prometnice u okviru kolegija Donji ustroj prometnica s predmetnim nastavnicima su 18. prosinca 2013. godine posjetili Odjel transporta i građevinske mehanizacije poduzeća Osijek-Koteks d.d. Osijek.

Odjel transporta i građevinske mehanizacije poduzeća Osijek-Koteks d.d. sastoji se od voznog parka s oko 50 teretnih vozila i 115 radnih strojeva potrebnih za izvođenje svih radova u području donjeg i gornjeg ustroja cesta: iskopa, nasipa, planiranja posteljice, razastiranja i zbijanja nosivih slojeva kolničke konstrukcije, ugradnje betona te ugradnje i zbijanja asfaltnih slojeva. Mjesto Odjela u organizacijskoj strukturi poduzeća kao i projekte na kojima je trenutno angažirana građevinska mehanizacija poduzeća, predstavio je Tomislav Pofuk, iur. voditelj Odjela. Jedan o važnijih poslova voditelja Odjela građevinske mehanizacije je suradnja s ostalim odjelima poduzeća, posebno kod planiranja poslova kada su značajne informacije o raspoloživosti strojeva i njihovim učincima.

Gospodin Pofuk posebno se osvrnuo na mehanizaciju za izvođenje donjeg ustroja prometnica – dozer, grejder, različite vrste valjaka te strojeve za ugradnju asfaltnih slojeva – finišere. Rukovatelji grejdera, valjka i finišera demonstrirali su i ujedno pojašnjavali studentima rad strojeva te odgovarali na pitanja studenata. Prikazane su i mogućnosti montiranja dodatne opreme na strojeve čine se omogućuje obavljanje većeg broja radnih operacija stroja. Istaknuto je koliko kvaliteta rada značajno ovisi i o iskustvu rukovatelja te skladnom radu svih angažiranih strojeva. O potrebnim sposobnostima rukovatelja strojevima govorio je Vedran Mesić, rukovatelj finišerom. Osim rukovanja strojem poželjna su znanja održavanja i servisiranja stroja.

Zahvaljujemo se djelatnicima poduzeća Osijek-Koteks d.d. Tomislavu Pofuku, Vedranu Mesiću i svim ostalim rukovateljima strojeva koji su bili aktivno uključeni u realizaciju ovog posjeta.

prof.dr.sc. Sanja Dimter, dipl.inž.građ.
doc.dr.sc. Zlata Dolaček-Alduk, dipl.ing.građ.