Terenska nastava iz predmeta Prometnicee

15. prosinca 2011.

Terenska nastava iz predmeta Prometnice održana je dana 15. prosinca 2011. godine. Studenti II godine sveučilišnog diplomskog studija i predmetni nastavnici prof.dr.sc Sanja Dimter i Waldemar Alduk obišli su kolosijeke i kolosiječna postrojenja u kolodvoru Osijek Donji grad.

Tijekom obilaska studenti su s povišenog položaja na pješačkom nadhodniku upoznati sa kolosiječnom situacijom kolodvora Osijek Donji Grad. Nastavnici su upoznali studente sa početnom i završnom točkom pruge R202 Dalj – Varaždin, stacionažom kolodvora, brojem i označavanjem kolosijeka, označavanjem skretnica, kosim matičnjakom na ulazu i izlazu kolodvora, ulaznim signalima, kolodvorskim područjem i otvorenom prugom, te vezom industrijskih kolosijeka s kolodvorskim kolosijecima.

Nakon toga je započeo obilazak pješice pojedinih kolosijeka u kolodvoru, tijekom kojeg su se studenti upoznali s tipovima tračnica, kolosiječnih pragova, načinima povezivanja tračnica, vrstama kolosiječnog pribora, vrstama kolosiječnog zastora, vrstama skretnica te različitim načinima njihovog postavljanja za ispravan put vožnje. O svakom kolosiječnom postrojenju ukratko su im prezentirane vrste aktivnosti na održavanju. Tijekom obilaska posebna pozornost posvećena je dijelovima skretnica, gdje su izložene specifičnosti i funkcije pojedinih dijelova kolosiječnih skretnica, te značaj i  međusobne različitosti pojedinih tipova skretnica.

Studenti su upoznati i s pojedinim signalnim oznakama (padokazima, hektometarskim oznakama), te s funkcijama i označavanjem iskliznica za osiguranje sigurnosti željezničkog prometa.

Studenti su razgledali i pojedine vrste vagona i vučnih vozila koji su se nalazili u kolodvoru, gdje su se upoznali s njihovim dijelovima, tipovima i oznakama.

pripremili:
Waldemar Alduk