Posjet gradilištu mosta preko rijeke Drave na koridoru Vc

Studenti II godine sveučilišnog diplomskog studija u okviru kolegija Upravljanje projektima s predmetnim nastavnicima su 19. listopada 2012. godine posjetili gradilište mosta preko rijeke Drave na koridoru Vc.

Na dijelu Vc koridora, koji prolazi kroz teritorij Republike Hrvatske, nalazi se autocesta A5 Beli Manastir - Osijek - Svilaj, koja se proteže od granice sa Republikom Mađarskom do granice sa Bosnom i Hercegovinom i autocesta A10 koja se proteže od granice sa Bosnom i Hercegovinom do luke Ploče. Autocesta A5 Beli Manastir Osijek - Svilaj, dužine 88,6km, podijeljena je na slijedeće dionice:

• granica Republike Mađarske - Beli Manastir, dužine 5,0 km
  • Beli Manastir - Osijek, dužine 24,6 km
  • Osijek - Đakovo, dužine 32,5 km
  • Đakovo - Sredanci, dužine 23,0 km
  • Sredanci - granica Bosne i Hercegovine, dužine 3,5 km.
Najznačajniji objekt na dionici Beli Manastir - Osijek je most preko rijeke Drave.

Most preko rijeke Drave dužine je 2485 m. Objekt je projektiran kao ovješeni spregnuto čelični sklop na prijelazu preko same rijeke Drave i betonska polumontažna konstrukcija na samim inundacijama rijeke Drave. Glavna rasponska konstrukcija sastoji se od spregnute čelične grede, armiranobetonskih pilona (dva A pilona) i zatega. Pristupni mostovi preko lijeve i desne inundacije rijeke Drave dužine 2065 m, projektirani su kao dva odvojena mosta sa rasponima od 35 m.

Donji ustroj mosta sastoji se AB bušenih pilota promjera ø150 cm koji se povezuju naglavnim gredama te stupišta. U sklopu izgradnje mosta izvesti će se radovi na regulaciji rijeke Drave u dužini 3,0 km, regulaciji rijeke Vučice te izgradnji mosta preko rijeke Vučice.

Nadzorni inženjer Ernest Ević, dipl.inž.građ., koji obavlja poslove nadzora nad izvođenjem AB radova na izgradnji mosta, upoznao je studente s glavnim odrednicama projekta i prezentirao dijelove projektne dokumentacije mosta. Posjet gradilištu se odvijao na slavonskoj strani gdje radove izvode poduzeća Viadukt d.d. i Skladgradnja-Grup d.o.o. u okviru poslovne udruge hrvatskih poduzeća koji izvodi radove na mostu. Pristup izvedbi mosta opisali su inženjeri Ivan Rezo, dipl.ing.građ., voditelj radova iz poduzeća Skladgradnja-Grup d.o.o. i Ante Vranjković, građ.teh. iz poduzeća Viadukt d.d. Pojasnili su važnost izrade i ažuriranja dinamičkog plana radova s posebnim osvrtom na pažljivo planiranje ključnih resursa u projektu. Vezano za pristup izvedbi građevine napomenuli su da je u neposrednoj blizini gradilišta uređen plato za izradu montažnih prednapetih nosača. Nakon razgovora u upravi gradilišta studenti su se uputili na obilazak gradilišta sve do obale Drave gdje se u građevnoj jami trenutno odvijaju radovi na izvedbi bušenih pilota i temeljnoj ploči pilona. Inženjeri su ukazali na problematiku erozije obale rijeke Drave na baranjskoj strani i njezin utjecaj na pristup izvođenju radova i dinamiku.

Zahvaljujemo se nadzornom inženjeru Ernestu Eviću iz Instituta IGH d.d. i inženjerima na gradilištu na organizaciji posjeta i uspješnoj realizaciji terenske nastave.

U Osijeku, 19. listopada 2012.

doc.dr.sc. Zlata Dolaček-Alduk, dipl.inž.građ.
Mario Galić, dipl.inž.građ.