Građevinski fakultet Osijek je po prvi puta domaćin ovogodišnjem Kongresu studenata geotehnoloških fakulteta iniciranom od strane tuzlanskih studenata 2007. godine. Nakon studenata iz Tuzle, organizaciju Kongresa su u narednim godinama preuzeli studenti drugih fakulteta: skopljanci u Ohridu (2008.), podgoričani u Budvi (2009.), beograđani u Vrnjačkoj Banji (2010.), te u Tuzli (2011.) i Nišu (2012.).
Na ovogodišnjem kongresu, koji je održan od 16. – 18. svibnja 2013. u Osijeku, sudjelovalo je dvadeset timova sa fakulteta iz Skopja, Niša, Beograda, Tuzle, Banje Luke, Ljubljane, Rijeke i Osijeka, sveukupno oko 60 studenata i preko 20 nastavnika.
Prvi dan Kongresa bio je usmjeren na kulturno-povijesne vrijednosti grada Osijeka. Poslijepodne, uz šetnju sa turističkim vodičem, upoznavao se grad. Na večeri, tradicionalnu glazbu, pjesme i nošnje našeg kraja, predstavili su nam članovi KUD-a Ivan Kapistran Adamović u kojem su i neki od naših studenata.
Drugi dan bio je radno-prezentacijski. Prilikom otvaranja Kongresa, dekan Građevinskog fakulteta Osijek prof. dr. sc. Damir Markulak predstavio je razvoj fakulteta, njegovu organizaciju i aktualne programe. Prorektor sveučilišta prof. dr. sc. Vladimir Sigmund predstavio je dijelokrug i stanje na Sveučilištu s posebnim osvrtom na razvoj svučilišnog Campusa. Prilikom otvaranja, glazbeni prilog pripremili su studenti Fakulteta Tin Mihić i Viktor Benkotić. Uvodno su sudionici upoznati sa projektiranjem i izgradnjom nove zgrade Građevinskog fakulteta Osijek. Izlagači su bili inženjer Vedran Prister, iz projektantske tvrtke Fibra d.o.o. (nekad sudionik prvog GEOREKS-a) i inženjerke Mirjana Glavaš i Senka Alić Banjan iz izvođačke tvrtke Gradnja d.o.o. Daljnjim tijekom Kongresa izloženo je 20 stručno znanstvenih radova. U večernjim satima uslijedila je svečana večera uz dodijelu zahvalnica sudionicama ovog Kongresa. Uživalo se u dobroj glazbi i slavonskim delicijama.
Posljednji dan bio je terenski u kojem je dominirala Baranja. Vozeći se južnom osječkom obilaznicom od Gradskog vrta do Petrijevaca sudionici su doznali niz pojedinosti o prometnoj povezansoti grada te o samoj obilaznici i njezinoj trenutnoj dogradnji. Problematiku je izložio inženjer Deniš Šimenić, Renkon d.o.o. Uslijedio je posjet gradilištu mosta na Dravi autoceste C5. Radi se o velikom inženjerskom podhvatu (2485 m dugo premoštenje osnovnog korita i inundacija Drave sa dva pristupna vijadukta i središnjim ovješenim mostom sa ukupno 63 raspona). O pratećim regulacijskim radovima na Vučici i Dravi, a prvenstveno o osobinama građenja mosta sudionike GEOREKS-a informirao je nadzorni inženjer Ernest Ević (IGH Zagreb d.o.o. PC Osijek).
Uslijedio je obilazak Baranje i posjet kombinatu Belje, Agrokor koncerna. Vrlo zanimljivim se pokazao obilazak Topolika, najveće robotizirane farme muznih krava u ovom dijelu Europe. Razgledani su i farma Mala Karašica, tova junadi, rodni vinogradi na Banovom brdu i nova moderna vinarija. Posebno dojmljiva je bila degustacija vrhunskih proizvoda u tradicionalnim podrumima Belja u Kneževim Vinogradima. O organizaciji i dostignućima Belja moglo se puno doznati od gospodina Bože Čerkeza koji se prihvatio domaćinstva. Obilazak spomenika velikoj bitci II. svjetskog rata u Batini bila je prilika za upoznavanje značajnih povijesnih podataka o ovom kraju. U tome je svesrdnu pomoć pružila baranjka gospođa Eva Balatinac.
O plavljenju te močvarnim biljkama i životinjama Kopačkog rita pričali su lokalni poznavaoci - vodička javne ustanove Parka prirode i strojar crpne stanice Zlatna Greda.
Sati druženja omogućili su da svatko o sebi i svom fakultetu slobodno progovori. Skup je zaključen uz čobanac u večernjim satima.
Priredili:
Siniša Maričić i Melani Felja
Pripreme dočeka gostujućih sudionika
Sadržaj vrećice s informativno-promotivnim materijalima
Na bedemima nekadašnje vojne utvrde – Tvrđe
Nekadašnji vodotoranj, a današnji ugostiteljski objekt – Bastion
Spomenik kugi na trgu najstarijeg dijela grada – Tvrđe
Vizura grada sa pješaćkog mosta mami slikanje
Secesijski elementi glavne ulice – Europske avenije
Odmor Kod šetača, uz pogled na modernu arhitekturu grada
Na ulazu u konkatedralu sv. Petra i Pavla u centru Osijeka
Slavonsko-baranjski folklorni nastup „amaterskog“ društva
Jutarnja kavica pred polazak u daljnje aktivnosti
Pred Poljoprivrednim fakultetom, prvim susjedom Građevinskog u Campusu
Predsjednica Studentskog zbora najavljuje Kongres
Velika kongresna dvorana, ali ipak dosta popunjena
Dekan Građevinskog fakulteta Osijek predstavlja ustroj i aktualne programe
Prorektor promovira Sveučilište i Campus nakon čega je slijedio stručni prikaz projektiranja i izgradnje nove fakultetske zgrade
Prezentacije radova studentskih timova s originalnim detaljima izvedbe
Pauza za ručak u obližnjem sveučilišnom restoranu Campusa
Praćenje prezentacija tematskih radova studentskih timova
Pitanja i diskusija nekih interesantnih dijelova radova
Retrospektiva dosadašnjih kongresa Georeks-a i neka postignuća
Dobro raspoloženje i zdravica, barem za upoznavanje
Druženje uz pjesmu i ples, tko kako umije
Iskustva gradilišta mosta autoceste C 5 preko Drave
Trenutak izvedbe glavnog pilona ovješenog mosta
Velikom gradilištu u počast grupno slikanje sudionika
Evropski reprezentativna farma muznih krava u Baranji
Od sastavnica Belja namjerili smo se i na farmu tovne junadi
Vidikovac usred vinograda na padinama Banskog brda
Nova kušaonica i promotivni centar beljske vinarije
Ponos Belja je i moderna velika vinarija
Uživanje u baranjskim delicijama u Kneževim Vinogradima
Suveniri iz Baranje u beljskom aranžmanu sigurno će se pamtiti
Obilazak starih beljskih podruma uz priče o bogatjoj tradiciji
Povijesna i umjetnička postava u spomen domu kod Batine
Spomenik bitci II. svjetskog rata i proboju fronte kod Batine
Oblaci i Dunvska krivina te pogled na Batinu i Vojvodinu
Tikveš i Zlatna Greda su interesantna naselja na rubu Kopačkog rita
Crpna stanica Zlatna Greda je povijesni i obnovljeni hidrotehnički objekt
Čobanac u auli Fakulteta za kraj terenskog programa