Izvještaj o sudjelovanju studenata na natjecanju

Studenti, trenutno na 2. godini diplomskog sveučilišnog studija građevinarstvo – smjer OTMG, Matko Opačak, Mario Feketija, Anita Čurić, Emanuel Lovrić i Vjekoslav Vujanić sudjelovali su na međunarodnom studentskom natjecanju „13th PERI Construction Exercise 2020/2021“ kojeg u dvogodišnjem ciklusu organizira tvrtka PERI d.d. sa sjedištem u Njemačkoj, s uobičajenim nagradnim fondom 20.000,00 €. U dogovoru s tvrtkom koja organizira natjecanje, podloge i dijelovi ovog natjecateljskog zadatka su dijelovi semestralnog rada iz predmeta Tehnologija građenja II na Građevinskom i arhitektonskom fakultetu Osijek već 6. godinu zaredom.

Zadatak natjecanja je zasnovan na zadanoj tehničkoj dokumentaciji studije slučaja izvedene više-etažne stambene zgrade u kojem studenti trebaju ponuditi rješenje tehnologije izgradnje armirano-betonske konstrukcije zgrade, koristeći tehnologije i rješenja oplate koju proizvodi i na tržište plasira tvrtka PERI d.d. Zadatak je koncipiran tako da studenti pri rješavanju, osim korištenja računalnih programa za vremensko planiranje građenja, planiranja pozicija i oplate, proračuna opterećenja svježeg betona na oplatu i BIM modela građevine, moraju primijeniti stečena znanja iz područja tehnologije i organizacije građenja, optimizacije i planiranja proizvodnih procesa, betonskih i drvenih konstrukcija te gradiva. Dakle, studenti trebaju ponuditi rješenje primjene odgovarajuće oplate i ostalih resursa (strojeva, radnika i alata), organizacije gradilišta, učinka lanca procesa proizvodnje, transporta i ugradnje betona, dinamičkog plana izgradnje tako da se minimiziraju troškovi izgradnje, no da se sve aktivnosti završe u zadanom roku.

Ove godine, spomenuta grupa studenata, nakon uspješno predanog semestralnog rada na kolegiju, je prva generacija koja je tijekom cijelog mjeseca srpnja, u gotovo jedno-smjenskom radu svaki dan od 8-15 h, uložila dodatni trud, vrijeme i energiju te su kompletirali rješenje zadatka natjecanja i poslali ga u zadanom roku i time sudjelovali na natjecanju. Unatoč spomenutom trudu i rješenju, međunarodni karakter natjecanja i konkurencija su bile prevelike i ocjenjivački sud je odlučio da rješenje ne ulazi u finale od 5 najbolje ocijenjenih rješenja. S obzirom da konačna rang lista nije objavljena, odlučili smo vjerovati da su studenti bili šesti J. Utješna nagrada, bežični zvučnik, je svima uručena na kućnu adresu koja će ostati kao uspomena, ali i korisni uređaj.

Ovim putem pozivam studente 1. godine diplomskih studija da razmisle o prijavi i sudjelovanju na već započetom novom „PERI Construction Exercise 2022/2023“.

Sastavio:

doc. dr. sc. Mario Galić, dipl.ing.građ.