MALA SLOBODNA KNJIŽNICA GRAFOS-a

Studenti stručnog studija Građevinarstvo postavili su prvu MSK u osječkom kampusu

Pokret Male slobodne knjižnice (Little Free Libraries) nastao je u SAD-u, u državi Wisconsin, radi omogućavanja razmjene knjiga unutar manjih lokalnih zajednica i popularizacije čitanja. Način na koji pokret djeluje je poticanje ljudi da naprave i postave zabavne, malene kućice-knjižnice u svojim  dvorištima i napune ih knjigama koje su dostupne susjedima i prolaznicima. Knjiga se može posuditi, pročitati, a zatim vratiti ili se može zamijeniti drugom knjigom.

U Hrvatskoj su Male slobodne knjižnice zaživjele zahvaljujući inicijativi Knjižnice i čitaonice grada Preloga, koja se kroz program Izvan granica orijentirala na izlazak knjižničnih usluga knjižnice izvan prostora zgrade te ulazak u zajednicu. Osim postavljanja 8 malih slobodnih knjižnica u svako naselje koje sačinjava Grad Prelog, pokrenuta je i inicijativa na državnoj razini – Facebook stranica i grupa za čuvare kućica te interaktivna karta s pozicijom, pod imenom Male slobodne knjižnice Hrvatske.

Knjižnični odbor Građevinskog i arhitektonskog fakulteta Osijek uvrstio je, kao završnu aktivnost u  programu obilježavanja Godine čitanja, ali i u godini kada naš Fakultet slavi 45 godina od osnutka, uključivanje u projekt Male slobodne knjižnice Hrvatske. Na inicijativu Knjižnice, studenti druge godine stručnog studija Građevinarstvo izradili su, u sklopu radionice Osjeti materijale! - radionica III, pod mentorstvom mr. Siniše Maričića, malu drvenu kućicu za knjige koja oblikom i bojama prati posebnu konstrukciju GRAFOS-a. Kućica je završena i postavljena uoči božićnih blagdana iza zgrade Fakulteta, u kampusu, kako bi svim studentima i djelatnicima Sveučilišta omogućili slobodnu razmjenu knjiga.

Prvi donator knjiga za kućicu bila je poznata osječka knjižara Nova, a nadamo se da će korisnici naše Male slobodne knjižnice poštivati geslo: Uzmi knjigu! Pročitaj knjigu! Podijeli knjigu! Donesi knjigu! pa zaista i donijeti pročitane knjige kako bi ih drugi mogli koristiti.

Malu slobodnu knjižnicu GRAFOS-a odmah smo prijavili za katalog i interaktivnu kartu Malih slobodnih knjižnica Hrvatske, gdje je registirano već više od stotinu kućica sa slobodno dostupnim knjigama. Možemo se pohvaliti da smo prva visokoškolska ustanova u Hrvatskoj koja se uključila u ovaj hvalevrijedan projekt!