Međunarodni dan pismenosti

Međunarodni dan pismenosti obilježava se svake godine 8. rujna

Međunarodni dan pismenosti obilježava se svake godine 8. rujna, a utemeljio ga je UNESCO 1965. godine radi promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.

Ove godine tema je Pismenost u digitalnom svijetu. Cilj je  promišljanje o vrstama pismenosti koje su potrebne u digitalno posredovanom društvu te istražiti efektivne politike i programe opismenjavanja u skladu s mogućnostima digitalnog svijeta.

 

Digitalna kompetencija navodi se kao jedna od osam temeljnih kompetencija za cjeloživotno obrazovanje koje je odredila Europska unija kako bi uspješno odgovorila izazovima razvoja društva znanja i svjetskoga tržišta. Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje definira je na sljedeći način:

 

Digitalna kompetencija - odnosi se na osposobljenost za sigurnu i kritičku upotrebu informacijsko-komunikacijske tehnologije za rad, u osobnomu i društvenomu životu te u komunikaciji. Njezini su ključni elementi osnovne informacijsko-komunikacijske vještine i sposobnosti: upotreba računala za pronalaženje, procjenu, pohranjivanje, stvaranje, prikazivanje i razmjenu informacija te razvijanje suradničkih mreža putem interneta.

 

Sposobnosti koje uključuje digitalna pismenost ili digitalna kompetencija su:

- prepoznavanje potrebe za informacijom

- pronalaženje i prikupljanje informacija putem računala

- analiza i procjena informacija

- korištenje (pohranjivanje, stvaranje i prikazivanje) informacija putem računala

- objavljivanje i razmjena informacija putem interneta.

Ove sposobnosti uključuju poznavanje uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije, ali i kritičko promišljanje o tome kako je najbolje iskoristiti u svom radu i u osobnom i društvenom životu.