Utemeljen Hrvatski ured za DOI

NSK u Zagrebu uspostavila od 1. 6. 2017. Hrvatski ured za DOI

Uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i suglasnost Upravnoga vijeća Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu od 1. lipnja 2017. godine Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu uspostavila je Hrvatski ured za DOIUtemeljenje Ureda predstavlja novi pomak u digitalno poslovanje te podupire promidžbu hrvatskih nakladnika i osigurava veću vidljivost hrvatskih autora i njihovih radova u međunarodnim sustavima. Također, uspostava Ureda i bolja usklađenost dostave podataka osigurava znatnu uštedu sredstava – plaćanjem jedne članarine umjesto pojedinačnih za svaki naslov i, posljedično, veći opseg publikacija koje koriste oznaku DOI. Uloga je nacionalnoga ureda za DOI upravljanje administrativnim poslovima, kao što je učlanjenje, plaćanje računa u ime članova, osiguranje tehničke podrške i promidžba sustava uz potporu agencije CrossRef. Ministarstvo će časopisima koji će dobivati DOI posredstvom Hrvatskoga ureda za DOI, osigurati troškove članarina i pojedinačnih dodjela.

Hrvatski ured za DOI u pripremnome će razdoblju rada osigurati potpisivanje ugovora s CrossRefom, dovršiti izgradnju i testiranje administrativne i tehničke podrške te uspostaviti suradnju sa Srcem i portalom hrvatskih znanstvenih časopisa Hrčak kako bi se, razmjenom podataka, olakšao rad svih sudionika radnoga procesa te osiguralo ekonomično poslovanje. Početak redovitoga rada Hrvatskoga ureda za DOI s nakladnicima planira se početkom sljedeće kalendarske godine.

DOI (Digital Object Identifier) digitalni identifikator objekta, normirani je identifikator (ISO 26324:2012) koji služi jedinstvenoj identifikaciji objekata bilo koje vrste. Njegova je prednost u digitalnome okruženju u tome što služi kao trajna poveznica na cjelovit digitalni objekt ili na podatak o njem, kao i za ukrižano povezivanje bibliografskih bilježaka. Sustavom za DOI upravlja Međunarodna zaklada za DOI (International DOI Foundation). Znanstvenim se sadržajima DOI dodjeljuje posredništvom CrossRefa, neprofitnom članskom organizacijom kojoj je predmet interesa identifikacija znanstvenoga sadržaja u nakladništvu. CrossRef djeluje u ime neprofitne organizacije PILA (Publishers International Linking Association, Inc. (PILA)).