Posjet gradilištu stambeno poslovne zgrade u Osijeku


TERENSKA NASTAVA Posjet gradilištu stambeno-poslovne zgrade u Osijeku

TERENSKA NASTAVA


Posjet gradilištu stambeno-poslovne zgrade u Osijeku

 

Studenti I godine sveučilišnog diplomskog studija (kolegij Organizacija građenja 2) i studenti II godine sveučilišnog diplomskog studija (kolegij Upravljanje projektima) dio nastavnog programa odradili su kroz terensku nastavu. Terenska nastava održana je 9. studenog 2012. godine tijekom posjete gradilištu stambeno-poslovne zgrade na raskrižju Strossmayerove i Ćićarijske ulice u Osijeku.

 

 

Podijeljeni u skupine studenti su s predmetnim nastavnicima posjetili gradilište višestambene zgrade na raskrižju Strossmayerove i Ćićarijske ulice u Osijeku koja se izvodi primjenom IMS tehnologije – sustava montažne gradnje. Specifičnost konstruktivnog rješenja ove građevine je izvedba podzemne etaže (garaže) koja se izvodi kao monolitna konstrukcija dok se nadzemne etaže izvode pomoću prefabriciranih AB stupova, stropova (tavanica), konzolnih tavanica (balkoni), rubnih nosača, stubišnih krakova i podesta, te klasično armiranih ukrutnih zidova. Glavni nadzorni inženjer, gospodin Josip Brezak, dipl.inž.građ. upoznao je studente sa osnovnim odrednicama projekta – veličina građevine, konstruktivni sustav, kvaliteta materijala i tehnologija izvođenja radova.

 

 

 

Inženjer Brezak posebno je opisao tehnologiju izvođenja radova, odnosno pristup montažnoj gradnji primjenom IMS sustava. Sa studentima je obišao gradilište ukazujući na montažne elemente (stupove koji se protežu kroz dvije etaže i stropne ploče), konstruktivna rješenja i detalje izvedbe. Posebno je objasnio postupak prednapinjanja s ciljem ostvarivanja veze stupova i stropnih ploča kojim se, uz izvedbu ukrutnih zidova, ostvaruje sigurnost na seizmičke utjecaje.

 

 

Veza između stupova i stropnih ploča temelju se na trenju dodirnih površina stupova i ploča koja nastaje od uzdužne sile u spojnici izazvane utezanjem kabela položenih u kanal između ploča i provučenih kroz otvore u stupovima. Kabeli se utežu prešama te osiguravaju kotvama i klinovima. Prostor u kojem se nalaze kabeli ispunjava se betonom, a otvori u stupovima i ankerne kotve na krajevima kabela se injektiraju cementnom emulzijom. Na taj način kabeli se trajno štite od korozije.

 

 

Glavni inženjer gradilišta Boris Benić, dipl.inž.građ., pomoćnik glavnog inženjera gradilišta Stanislav Glavaš, arh.teh. i poslovođa Bojan Romić građ.teh. opisali su detalje montaže s naglaskom na važnost organizacije izvođenja radova – proizvodnje elemenata u pogonu izvođača Gradnja d.o.o. Osijek, transporta elemenata na mjesto ugradnje te ugradnje elemenata u konstrukciju. Elementi se proizvode lijevanjem u metalnoj oplati. Prema riječima inženjera na gradilištu radnu grupu na izvedbi radova montaže konstrukcije čine 5 radnika – montera i radnik na signalizaciji. Zbog veličine ploča (5,40 x 4,20, 3,60 x 4,80, 3,60 x 3,60 i 3,60 x 4,20) transport stropnih ploča i stupova (dvoetažni stupovi visine 7,50 m i 6,00 m ) odvija se noću (osim stupova i manjih elemenata) uz prethodno ishođenje potrebnih dozvola te osiguranje prometne pratnje.

 

Na gradilištu su se studenti mogli uvjeriti tehničke prednosti IMS sustava – učinkovita organizacija gradnje, projektiranje prema kataloškim elementima primarne konstrukcije i sekundarnih elemenata, brzu montažu i ekonomičnost gradnje.

 

 

Zahvaljujemo se glavnom nadzornom inženjeru, gospodinu Brezaku, djelatnicima poduzeća Gradnja d.o.o. Borisu Beniću, Stanislavu Glavašu i Vidu Šebeku na suradnji tijekom organizacije posjeta gradilištu i izvođenju terenske nastave. Zahvaljujemo se arhitektici Željki Jurković, dipl.inž.arh. na suradnji prilikom pripreme posjeta gradilištu.

 

 

U Osijeku, 12. studenog 2012.

 

doc.dr.sc. Zlata Dolaček-Alduk, dipl.inž.građ.