Terenska nastava Bajkmont d.o.o. Sesvete

TERENSKA NASTAVA BAJKMONT d.o.o. Sesvete

TERENSKA NASTAVA

BAJKMONT d.o.o. Sesvete

U četvrtak, 15. studenog 2012. godine, u sklopu kolegija Metalne konstrukcije II i Spregnute konstrukcije, studenti II. godine diplomskog studija usmjerenja Nosive konstrukcije su s predmetnim nastavnicima imali priliku ići na terensku nastavu u jednu od vodećih tvrtki za projektiranje, proizvodnju i montažu čeličnih konstrukcija u regiji, Bajkmont d.o.o. u Sesvetama (www.bajkmont.hr).

Tvrtka Bajkmont raspolaže proizvodnim pogonom veličine približno 5000 m2, koji je opremljen suvremenim strojevima za rad sa čeličnim limovima, profilima i cijevima,  osposobljena je za rad prema u Hrvatskoj i Europi važećim propisima za oblikovanje i proizvodnju čeličnih konstrukcija, a poslove projektiranja i montaže obavlja u tuzemstvu i inozemstvu. U referencama tvrtke ističu se čelične konstrukcije sportske dvorane Gradski Vrt u Osijeku, zgrade Avenue Mall u Zagrebu, zgrade Hrvatske Biskupske konferencije u Zagrebu, i još mnoge druge.

U tvrtki su nas dočekali vlasnici, Franjo Bajkovec, Ivan Bajkovec i Miroslav Bajkovec, uz mladi inženjerski tim. Vlasnici su ukratko predstavili tvrtku i kroz prezentacije prikazali njenu strukturu, djelatnosti i neke od dosadašnjih projekata. Studentima je potom prikazana izrada izvedbene dokumentacije pomoću BIM (Building Information Modelling) programskog paketa Tekla Structures. Nakon pitanja vezanih uz prezentacije studenti su imali priliku proći kroz cijeli pogon za proizvodnju čeličnih elemenata, podsklopova i sklopova, a tijekom obilaska demonstrirani su im postupci u izradi čeličnih konstrukcija.

Demonstriran je postupak izrezivanja i izrade rupa na čeličnim limovima i profilima pomoću suvremenih CNC (Computer Numerical Control) strojeva (probijanje, bušenje, plazma i plinsko rezanje) te postupci hladnog oblikovanja čeličnih profila. Demonstrirani su postupci izrade zavara u uvali (MIG, elektrolučno) te zavarivanje valjkastih moždanika s glavom (elektrolučno - pištoljem), ali i postupak ispitivanja grešaka zavara nerazornom metodom penetrantima te kvalitete zavara korijena moždanika razornom metodom, savijanjem. Osim toga, prikazan je način provjere debljine (uređajem koji radi na načelu magnetizma) i postojanosti (križnim zarezivanjem) antikorozivnog premaza. Kroz pojedine dijelove pogona vodio nas je glavni tehnolog odgovaran za taj dio proizvodnje, a na nekim od demonstracija studenti su imali priliku i sudjelovati.

Nakon opsežnog i vrlo poučnog obilaska pogona imali smo priliku uz zakusku razmijeniti dojmove o viđenom.

Zahvaljujemo se djelatnicima i vlasnicima tvrtke Bajkmont d.o.o. Sesvete na odvojenom vremenu i  susretljivosti.

Prof.dr.sc. Damir Markulak, dipl.ing.građ.

Ivan Radić, dipl.ing.građ.

Tihomir Dokšanović, mag.ing.aedif.

Osijek, 20. studenog 2012.

Terenska nastava Bajkmont d.o.o. Sesvete Terenska nastava Bajkmont d.o.o. Sesvete