Terenska nastava iz kolegija Kondicioniranje vode

Posjet pogonu JP „Vodovod-Osijek“ d.o.o.

U okviru izvođenja nastave na kolegiju Kondicioniranje vode diplomskog studija, smjer Hidrotehnika, dana 31. svibnja 2012. studenti I. godine posjetili su pogon JP „Vodovod-Osijek“d.o.o. u Osijeku. Pri samom ulasku u tvornički krug, studenti su upoznati sa pravilima ponašanja i mjerama zaštite za posjetioce JP „Vodovod-Osijek“d.o.o.

Kroz pogona za kondicioniranje vode za piće JP „Vodovod-Osijek“d.o.o. studente je vodila Marica Šimić, dipl. ing. koja je na početku posjeta studente upoznala sa poviješću obrade  vode za piće u Osijeku, a potom su studenti pomoću shematskog prikaza upoznati s cjelokupnim sustavom obrade vode za piće zajedno sa crpnim stanicama Vinogradi i Pampas u Nadzorno-upravljački centru „Nebo Pustara“ gdje se pomoću računalnog sustava automatski upravlja cijelim procesom.

Posjet je nastavljen obilaskom objekata u kojima se provodi filtracija vode, doziranje koagulanta i proces koagulacije i flokulacije, dozirnu stanicu za klor, te dozirnu stanicu za pripravu oksidacijske otopine i otopine koagulanta. Studenti su se također upoznali sa specifičnim zahtjevima pojedinih faza procesa obrade vode u pogledu konstrukcijskih materijala, pojave korozije i zaštite materijala. Studentima je u pogonu posebno stavljen naglasak na zahtjeve koje materijal mora ispunjavati s obzirom na kemijska sredstva koja se primjenjuju u pripremi vode za piće.

Posjetom pogonu za kondicioniranje vode JP „Vodovod-Osijek“d.o.o. studenti su imali priliku upoznati se sa najznačajnijim parametrima pri kondicioniranju vode za piće što će pridonijeti boljem razumijevanju nastavnih cjelina kolegija Kondicioniranje vode.

U Osijeku, 1. lipnja 2012.

Nositelj kolegija:
Dr.sc. Mirna Habuda-Stanić, doc.

Terenska nastava 01 Terenska nastava 02

Terenska nastava 03 Terenska nastava 04