Terenska nastava studenata stručnog studija iz predmeta instalacije u visokogradnji


TERENSKA NASTAVA 23. siječnja 2014.

 

U okviru nastave na V. semestru stručnog studija iz predmeta Instalacije u visokogradnji u četvrtak, 23. siječnja 2014. godine, studenti Građevinskog fakulteta Osijek su posjetili Centar Energije d.o.o.

 

Studenti su upoznati o energetski učinkovitoj gradnji na primjeru sustava grijanja i pripreme tople vode (PTV) u zgradi Centra Energije na adresi Reisnerova 64 u Osijeku. Objašnjeno im je kako u praksi radi solarni toplinski sustav, kondenzacijska tehnologija, podno grijanje i hlađenje, te dizalica topline sa sondama dubine 100 m. Vrlo interesantno predavanje je održao djelatnik Centra - stručnjak za sustave grijanja Centra Goran Fabijančić, dipl.ing.

 

 

Sustav grijanja, hlađenja i pripreme tople vode (PTV) zgrade koji su studenti imali mogućnost upoznati i vidjeti sadrži:

  • centralni sustav grijanja, hlađenja i PTV-e za 2 poslovna prostora i 12 stanova;
  • izvor topline: dizalica topline tlo-voda (rasolina/voda) u kombinaciji s međuspremnikom ogrjevne vode, solarnim kolektorima te akumulacijskim spremnicima PTV-e;
  • podzemne toplinske sonde koje se koriste za izmjenu topline prijenosnog medija i dubokih slojeva tla. U 10 bušotina svaka dubine 100 m je postavljeno 10 podzemnih toplinskih sondi izvedenih kao dvostruka U-cijev iz polietilena tip RAUEGO PE-Xa 32x2,9 REHAU. Svaka dvostruka U-cijev se pojedinačno spaja na razdjeljivač/sakupljač od polietilena smješten u podrumu i spojen je s dizalicom topline. Prijenosni medij je mješavina glikola i vode u omjeru (20 % : 80 %);
  • hlađenje prostora za koji se koristi dizalica topline pasivnim hlađenjem tj. izravnom izmjenom topline između prostora i tla pomoću prijenosnog medija i izmjenjivača topline, pri čemu dizalica topline ne radi. Ovo rješenje je najprikladnije s energetskog i ekonomskog gledišta jer nije potrebna električna energija za dobivanje rashladnog učinka već samo za pogon cirkulacijske crpke;
  • dva solarna kolektorska polja s vakuumskim cijevnim solarnim kolektorima tip VITOSOL 200 T VIESSMANN. Postavljeno je 8 m2 solarnih kolektora na južnom pročelju zgrade i 63 m2 na krovu.

 

 

Terenska nastava je bila vrlo uspješna. Studenti su imali priliku upoznati se s energetski učinkovitom gradnjom, odnosno vidjeli su primjer jedne niskoenergetske zgrade, koja ima certifikat energetske učinkovitosti za A razred, što znači da troši manje od 25 kWh/(m2a). Studenti su pokazali izuzetnu zainteresiranost postavljanjem brojnih pitanja u vezi svega što su vidjeli, na koja im je naš domaćin gospodin Fabijančić, dip.ing. interesantno i iscrpno odgovarao.

 

Iz razgovora sa studentima može se zaključiti da je ovakav oblik nastave njima bio od velike koristi i kao budućim inženjerima ali i kao pojedincima – potencijalnim korisnicima ovakvih sustava.

 

mr.sc.Tatjana Mijušković-Svetinović