Terenska nastava za studente I godine sveučilišnog diplomskog studija

Terenska nastava 7. lipnja 2013.

U okviru izvođenja nastave iz predmeta Izgradnja i održavanje cesta i TQM - globalno upravljanje kvalitetom za studente II semestra sveučilišnog diplomskog studija je dana 7. lipnja 2013. godine organiziran posjet tvornici betona Stetter poduzeća Gradnja d.o.o. na lokaciji Divaltova 156, Osijek te asfaltnoj bazi poduzeća Osijek-Koteks d.d. u Nemetinu.

Posjet tvornici betona

Tvornica betona jedna je od najvećih u Hrvatskoj, sa suvremenim i potpuno mehaniziranim proizvodnim procesom i stalnom unutarnjom kontrolom kvalitete betona. Kapacitet tvornice betona iznosi 140 m3/h, a sastoji se od dvije tanjuraste mješalice kapaciteta 1,50 m3 sa mogućnošću miješanja dvije različite smjese u isto vrijeme. Tako veliki kapaciteti tvornice bili su posebno korisni pri izvedbi opsežnih betonskih radova na objektima poput Eurodoma, Portanove ili nove zgrade Građevinskog fakulteta Osijek.4

U postrojenju za proizvodnju betona studente su dočekali djelatnici pouzeća Gradnja d.o.o. inženjer Dragan Kranjčević koji je studentima pokazao proizvodni proces u betonari te inženjerka Jasminka Plander, ing.građ., voditeljica laboratrija za beton i zamjenica Voditelja stalne tvorničke kontrole proizvodnje betona, koja je studente upoznala s radom laboratorija i tijekom ispitivanja svježeg i očvrskog betona. Studenti su imali priliku vidjeti cjelokupan proces proizvodnje betonske mješavine, od korištenja raznih frakcija agregata, doziranja cementa i aditiva, kontrole vlage, samog miješanja betona pa sve do otpreme gotovog proizvoda na gradilište. Studenti su također imali priliku vidjeti staro postrojenje manjeg kapaciteta koje se danas koristi za izvedbu predgotovljenih fasadnih ili podnih elemenata. U laboratoriju, studenti su detaljno upoznati sa primjenom normi, načinom uzimanja uzoraka, njegom betona te ispitivanjima betona za kontrolu kvalitete.

Posjet asfaltnoj bazi

Asfaltna baza u Nemetinu u pogonu je još od 1979. godine. Godišnje se proizvede 100 000 tona asfalta za vlastite potrebe te za potrebe kupaca. Na asfaltnoj bazi studente i nastavnike su dočekali djelatnici poduzeća Osijek-Koteks d.d. inženjer Mario Komljen, voditelj baze i inženjer Ivica Androjić, koji su studente upoznali s procesom proizvodnje, radom baze i ispitivanjima u laboratoriju. Studenti su imali priliku vidjeti asfaltnu bazu u radu, od faze pripreme i proizvodnje asfaltne mješavine (proces doziranja, sušenja i zagrijavanja agregata), do isporuke finalnog proizvoda – asfalta.

Osim upoznavanja sa postupcima prethodnih i tekućih ispitivanja, studentima je demonstriran postupak pripreme uzorka drobljenog kamenog materijala za ispitivanje fizičko-mehaničkih svojstava (udio zrna nepovoljnog oblika i udio slabih zrna u materijalu) četvrtanjem. Studenti su također upoznati s tijekom izgradnje nove asfaltne baze kod Čepina te svom problematikom koju izgradnja takve velike asfaltne baze nosi sa sobom.

Zahvaljujemo se djelatnicima poduzeća Gradnja d.o.o. i Osijek-Koteks d.d. čijom susretljivošću i razumijevanjem smo organizirali posjet tvornici betona i asfaltnoj bazi.

Osijek, 10. lipnja 2013.

prof.dr.sc. Sanja Dimter