Terenska nastava za studente V semestra stručnog studija

TERENSKA NASTAVA ZA STUDENTE V SEMESTRA STRUČNOG STUDIJA

U okviru izvođenja nastave iz predmeta Građenje i održavanje cesta za studente V semestra stručnog studija je dana 20.11.2012. organiziran posjet asfaltnoj bazi poduzeća Osijek- Koteks d.d. u Nemetinu te obilazak gradilišta autoceste A5 u koridoru Vc  na dionici čvor Sredanci-granica Bosne i Hercegovine.

Na postrojenju za proizvodnju asfalta studente su dočekali djelatnici poduzeća Osijek- Koteks d.d. inženjer Ivica Androjić i inženjer Danijel Mijić te upoznali studente s radom baze i laboratorija. Asfaltna baza u Nemetinu u pogonu je još od 1979. godine i najstarija je u ovom dijelu Hrvatske. Iako je najstarija, u ovoj asfaltnoj bazi se godišnje proizvede oko 100000 tona asfalta. Studenti su na ovom postrojenju imali priliku vidjeti cjelokupan proces proizvodnje asfaltne mješavine, od faze pripreme, proizvodnje i isporuke finalnog proizvoda do potrebnih prethodnih i tekućih laboratorijskih ispitivanja.

Nakon asfaltne baze slijedio je posjet gradilištu autoceste A5 u koridoru Vc na dionici čvor Sredanci-granica Bosne i Hercegovine.

Radovi na izgradnji ove dionice autoceste započeli su u rujnu 2011. godine, a dovršetak radova je planiran tijekom 2013. godine. Iako najkraća dionica dužine svega 3 km, ovo je i najskuplja dionica autoceste A5 obzirom na brojne objekte među kojima su most preko rijeke Save i izgradnja novog graničnog prijelaza Svilaj koji će biti izvede u skladu s uvjetima Schengenskog sporazuma.

Na gradilištu autoceste studente su dočekali inženjer Prkačin i inženjer Komljen te upoznali s osnovnim karakteristikama dionice autoceste Sredanci-granica BiH te s radovima koji su trenutno u tijeku.

Studenti su imali priliku vidjeti postavljenu skelu i oplatu za izgradnju nadvožnjaka te radove na uređenju dna odvodnog kanala gdje su u tijeku bili radovi na izvođenju betonskog temelja dna kanala.

Imali su priliku vidjeti strojeve potrebne za izvođenje radova te upoznati se s tehnologijama izvedbe svih slojeva kolničke konstrukcije autoceste koja se sastoji od nevezanog mehanički stabiliziranog nosivog sloja, cementom stabiliziranog nosivog sloja te tri asfaltna sloja. Uz radove na izvedbi slojeva kolničke konstruckije, studenti su mogli vidjeti i radove na uređenju posteljice od zemljanog materijala.

Pored radova na kolničkoj konstrukciji, posebno zanimljivo je bilo vidjeti radove na odvodnji prometnih površina. Odvodnja prometnih površina buduće naplatne postaje Sredanci riješena je linijskom odvodnjom. Kako se radi o velikim prometnim površinama te najvećoj kategoriji ceste (autocesta), izvedeni su odvodni uređaji velikog kapaciteta. Ovakvi uređaji rijetko se mogu vidjeti u uvjetima izgradnje gradskih prometnica stoga su bili posebno zanimljivi studentima.

Zahvaljujemo se djelatnicima poduzeća Osijek-Koteks d.d. čijom susretljivošću i razumijevanjem smo organizirali posjet asfaltnoj bazi i gradilištu autoceste.

prof.dr.Sanja Dimter, dipl.ing.građ.

Osijek, 26. studenog 2012.