Otvoren je natječaj za odlazne i dolazne mobilnosti u ljetnom semestru akademske godine 2021./2022. za CEEPUS mrežu - CIII-HR-1302-04-2122 - Research and Education of Environmental Risks

Natječaj za mrežne mobilnosti u ljetnom semestru: otvoren tijekom rujna i listopada, prijave je potrebno podnijeti do 31. listopada.

Česte pojave prirodnih katastrofa, kako u svijetu tako i na našim područjima, postaju jedan od najvažnijih svjetskih problema i faktora koji utječu na daljnji održivi razvoj ljudske civilizacije. Prirodne katastrofe postale su izvor trajne prijetnje zajednici i okolišu u cjelini. Šteta koju uzrokuju premašuje sve prihvatljive mjere. Svjedoci smo da je izloženost učincima prirodnih katastrofa (suše, poplave, klizišta, potresi) znatno se povećao zbog niske razine znanja o uzroku pojave, mehanizmima djelovanja i zaštite.

Cilj mreže je osposobiti studente za primjenu metoda i trenutnog znanja o prirodnim opasnostima i procjeni rizika integriranjem istraživanja i praktične primjene na stvarnim građevinskim konstrukcijama - posebnom analizom rizika i odlučivanjem. Studenti će se upoznati s različitim metodama analize, tehnikama i alatima za procjenu oštetljivosti, modernim metodama predviđanja i praćenja nezgoda - modeliranjem, simulacijom i GIS tehnologijom itd.

Ostale teme isto aktualne u mreži su i: metodologija inženjerskog projektiranja, analiza konstrukcija, zaštita od štetnih vibracija u konstrukcijama, računalno podržane tehnologije u mehanici konstrukciji i primjeni u inženjerstvu i obrazovanju….

Budući da definicija okolišnog rizika ("stvarna ili potencijalna prijetnja štetnih učinaka na žive organizme i okoliš zbog emisije, otpada, iscrpljivanja resursa itd.”) označava vrlo širok spektar aktivnosti, brojne su i teme kojima se može smanjiti rizik i sačuvati okoliš. Neka od područja, u kojima bi se mogli pronaći studenti i nastavnici drugih tehničkih fakulteta su i obnovljivi izvori energije, energetska učinkovitost, primjena računalnih programa i tehnika u navedenom području itd.

Kategorije mobilnosti u sklopu CEEPUS mreže su:

1. a) student: za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuju studenti koji žele ostvariti semestralnu mobilnost te je trajanje ove vrste mobilnosti najmanje tri mjeseca.
  2. b) short-term student: za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuju studenti koji žele ostvariti mobilnost u svrhu istraživanja za završni rad/disertaciju. Minimalno trajanje ove vrste mobilnosti jest jedan mjesec.
  3. c) teacher: za ovu se vrstu mobilnosti prijavljuje nastavno osoblje u svrhu održavanja nastave/mentorskog rada u ustanovi domaćinu te razvijanja međusveučilišne suradnje. Sukladno Radnom programu, uvjet je za odobravanje ove vrste mobilnosti održavanje šest sati nastavnog/mentorskog rada tjedno. Minimalno trajanje ove vrste mobilnosti jest pet dana, odnosno tri dana u slučaju kratke grupne mobilnosti.

Popis ustanova u CEEPUS mreži

Faculty of Civil Engineering Osijek

1. University of Sarajevo, Faculty of Civil Engineering,

Department of Materials and Constructions

1. University of Novi Sad,

Faculty of Technical Sciences

1. University Sts. Cyril and Methodius - Skopje,

Faculty of Civil Engineering-Department of Structural Analysis and Earthquake Engineering

1. University of Belgrade,

Faculty of Geography

Faculty of Agriculture

1. University of Nyíregyháza

Engineering and Agriculture Faculty

1. North University

Department of Civil Engineering

1. “EPOKA" University

Department of Civil Engineering

1. University of Montenegro

1. Transilvania University of Brasov - UniTBv

1. University of Belgrade

Faculty of Civil Engineering - Department of materials and structures

1. University of Novi Sad,

Faculty of Civil Engineering in Subotica

1. University of Novi Sad

Technical Faculty "Mihajlo Pupin"

1. J. J. Strossmayer University of Osijek

Faculty of Electrical Engineering, Computer Science and Information Technology Osijek

1. University of Mostar

1. University of Warmia and Mazury in Olsztyn

Faculty of Geodesy, Geospatial and Civil Engineering

CEEPUS-long-programme-of-the-network-2021-2022.docx

Kontakt osoba: Izv. prof. dr. sc Marijana Hadzima-Nyarko dipl. ing. građ.

e-mail: mhadzima@gfos.hr

Ured: II.40